Meditační centra a kláštery

Rádi byste se věnovali buddhistické meditaci intenzivněji? Láká vás navštívit meditační centrum či klášter v Česku nebo v zahraničí? Na této stránce najdete přehled míst, kam se můžete uchýlit k intenzivní meditační praxi, případně zajet na návštěvu a nasát svěží inspiraci.

Máte osobní pozitivní zkušenost s dalšími meditačními centry či kláštery? Napište nám a rádi je do seznamu přidáme!

Karunā Sevena (Prostějov)

Ārāma Karuṇā Sevena byla zřízena jako mnišský příbytek a útočiště mnišky českého původu Ctihodné bhikkhunī Visuddhi. Toto místo je velmi příhodné pro ty, kteří hledají prostor pro vlastní spirituální praxi a chtějí strávit nějaký čas v tichu, meditaci a chráněném prostředí.​


Shanta Vana (Malá Skála, Český ráj)

Centrum založil známý mnich českého původu Ctihodný Dhammadípa s cílem poskytnout prostor pro studium a praxi jak buddhismu, tak i dalších duchovních směrů, které buddhistickou nauku podporují či jsou s ní v souladu. Název centra pochází ze sanskrtu, jednoho z kanonických jazyků buddhismu. Shanta Vana lze přeložit do češtiny jako "lesní klid" či "utišený les". 

Seon Mun Sa (Vrážné) 

Zenové meditační centrum ve Vrážném Seon Mun Sa je součástí organizace, která má po celém světě více než 100 zenových center a skupin. Tato zenová tradice je založena na učení korejského zenového mistra Seung Sahna. Jejím cílem je nalezení naší pravé podstaty a pomoci světu.

Javorie (Slovensko)

Theravádové buddhistické meditační centrum, které poskytuje prostor na intenzívní meditační praxi. Snahou centra je zvát na meditační kurzy kvalitní učitele meditace vipassaná a zpřístupňovat tak Buddhovu Dhammu v srdci Evropy.  

Pian de Ciliegi (Itálie)

Hlavním učitelem meditace vipassaná je zde velice zkušený Bhante Sujiva. V průběhu celého roku jsou zde vypisovány retreaty pod vedením Bhanteho a dalších učitelů, které jsou vedeny v angličtině. Centrum se nachází cca 100 km od Milána. Jedná se o ideální místo, kde si můžete prohloubit praxi intenzivní meditace vhledu.

Dhammapala (Švýcarsko)

Theravádový klášter pod majestátnými štíty alpských velehor nabízí útočiště těm, kteří se chtějí věnovat individuální meditační praxi, případně se zúčastnit některého z meditačních retreatů. 

Amaravati (Velká Británie)

Klášter theravádové thajské lesní tradice se nachází cca 50 km severozápadně od Londýna. Je poměrně dobře dostupný vlakem nebo autobusem. Žije v něm komunita mnichů a mnišek, která umožňuje zájemcům strávit s nimi nějaký čas, zapojit se do údržby kláštera a věnovat se vlastní meditační praxi. Kromě toho Amaravati pořádá pro veřejnost klasické theravádové meditační kurzy (retreaty).

Santacittarama (Itálie)

Klášter theravádové thajské lesní tradice se nachází cca 60 km od Říma, na velice klidné místě ukrytém mezi pahorky s olivovými háji. Po domluvě je možné strávit v něm čas k vlastní praxi. Nabídka retreatů je omezená - většinou jsou pořádány mimo klášter a jen některé jsou překládány do angličtiny. 

Plum Village (Francie)

Klášter Plum Village je zenový buddhistický klášter tradice Plum Village v Dordogne v jižní Francii, jenž byl založen v roce 1982. Jeho jméno je spojeno se známým učitelem Thích Nhất Hạnhem, který toto místo vybudoval. Poskytuje útočiště jak pro formální praxi, tak i vnášení mindfulness do každodenního života.

Zenové centrum Eisenbuch (Německo)

Centrum je spojeno se jménem jeho opata a skvělého zenového učitele Fumona Nakagawy. Nachází se v dostupné vzdálenosti autem cca mezi městy Mnichov, Pasov a Salzburg. Z Prahy tam dorazíte za nějaké 4 a půl hodiny. Je spojené s tradicí soto zen a na webových stránkách naleznete odkazy na kláštery soto zen v Japonsku i mimo něj, které jsou otevřené pro návštěvníky.

Kanduboda (Šrí Lanka)

Oblíbené meditační centrum zaměřené na theravádovou praxi a meditaci vhledu. Hlavním učitelem je vysoce zkušený Bhante Pemasiri. Jedná se o ideální místo, kam se můžete uchýlit kvůli intenzivní a dlouhodobé meditaci .

Shwe Oo Min (Barma)  

Toto barmské meditační centrum je spojeno s působením skvělého učitele Sayadaw U Tejaniya. Je běžně přístupné zájemcům o meditaci vhledu z celého světa - nicméně pokud byste zvažovali jeho návštěvu, doporučujeme sledovat aktuální politickou situaci, která po puči barmské junty v roce 2021 není příznivá pro návštěvu této krásné a buddhismu zaslíbené země.