Kurzy meditace / Retreaty

Přihlášky a dotazy ohledně níže uvedených akcí prosím směřujte na kontakty uvedené u každého kurzu. 

"Metoda praxe utišení a vhledu" (šámathá, vipašjaná)

Učitel: Tomáš Dhammadípa
Termín: 3.-13. 6. 2024
Místo konání: Sklenářka
Pořádá: Buddha Mangala
Podrobné info a registrace: ZDE

Spojení metody praxe utišení a vhledu (šámathá a vipašjaná) v rámci neudalistického přístupu k meditaci. Prohloubení praxe na základě Traktátu o probuzení víry v mahájánu (Mahájánašraddhótpádašástra, Ašvaghóša). Nirvána jako postupný proces nebo jako návrat k tomu, co již máme - k vlastní podstatě.

"Pokud si přeješ osvobození..."

Učitel: Bhante Siddho
Termín: 30. 6.-7. 7. 2024
Místo konání: Tuněchodský mlýn
Pořádá: Buddha Mangala
Podrobné info a registrace: ZDE

Bhante Siddho je mnich českého původu žijící na Srí Lance, kde se věnuje vlastní intenzivní meditační praxi. Vychází z původních Buddhovo instrukcí a klade důraz kromě samotné meditace i na studium a správné pochopení théravádových súter a individuální praxi, jejímž záměrem je osvobození z iluze samsáry.    

"Meditace vipassaná/mettá"

Učitelka: Ajahn Čandasirí
Termín: 7.-14. 7. 2024
Místo konání: Tuněchodský mlýn
Pořádá: Buddha Mangala
Podrobné info a registrace: ZDE

Adžán Čandasirí patří mezi nejznámější učitelky meditace v tradici terávádového buddhismu. Je rodilou Britkou, dětství a mládí strávila v Edinburghu. Praktikovala meditaci v rámci různých duchovních tradic, ale přelomové pro ni bylo setkání s Adžánem Sumedho, zakladatelem britského kláštera Amaravati. Od té doby následuje cestu Thajské lesní tradice, v jejímž duchu funguje další anglický klášter Chithurst, na jehož založení se Sestra Čandasirí aktivně podílela a později založila svůj vlastní klášter Miltnum Hermitage ve Skotsku. Adžán Čandasirí jezdí do České republiky mnoho let. Její kurzy jsou vždy hojně obsazené, zejména díky jejímu empatickému vedení.

"Meditace vipassaná/mettá"

Učitel: Libor Šulák
Termín: 9.-18. 8. 2024
Místo konání: Meditační Centrum Nesměň
Pořádá: Meditační Centrum Nesměň
Podrobné info a registrace: ZDE

Libor se věnuje meditaci zhruba 25 let. Absolvoval dlouhodobý kurz v Barmě, což bylo pro jeho praxi klíčové. Do Asie se vrací pravidelně, kde praktikuje " Vipassaná & Mettá".

Za své klíčové učitele považuje mistry meditace Bhanteho Sujivu, Sayadaw U Panditu a Bhanteho Pemasíru, ale také Visua, Tomáše Guttmana anebo českou mnišku Bhikhuni Visuddhi.

Libor učí meditaci posledních pět let a jeho zkušenosti také pomohly tvorbě obsahu české meditační aplikace "Calmio".

Kurz na Nesměni je intenzivní - bez mluvení, sezení jsou prokládána meditací v chůzi. Na kurzu má každý krátké individuální pohovory, které se týkají pouze jeho či její praxe. Kurz je vhodný pro zkušenější meditující, ale rovněž i pro odvážné začátečníky. I když je vipassaná jen jedna, dá se k ní přistupovat z mnoha úhlů.

Mysl má několik cest jak se vydat ke štěstí a svobodě.

Základy meditace

Lektor: Richard Vrdlovec
Termíny: 10x neděle 19:00-20:45, 21.1.-7.4.2024
Místo konání: Centrum Lotus
Pořádá: Yoga Karlín
Podrobné info a registrace: ZDE

Považujete se za začátečníky v meditaci? Naučili byste se rádi meditovat, ale nevíte, jak na to? Na tomto kurzu získáte základy a nástroje pro vlastní meditační praxi.