Buddhistické skupiny

  • Centrum Lotus poskytuje prostor pro meditační praxi buddhistickým skupinám různých tradic. Je to ideální místo, kde se můžeš seznámit s pestrostí Buddhovy nauky na jednom místě, přímo v srdci Prahy! Rádi ti zde poradí, jak začít meditovat. Setkání jsou otevřená pro všechny nové příchozí.
  • POZOR!!! Centrum Lotus není organizátorem těchto schůzek. Doporučujeme vždy si telefonicky ověřit u zástupce skupiny, zda se schůzka v uvedený den a čas skutečně koná.  

Buddha Mangala (theráváda)

www.buddha.cz, zástupce: František Lomský, telefon 737 851 629
Termíny schůzek: pondělí, velký sál 18:30-20:00 (mimo svátky a prázdniny)

Po meditaci (cca 40 min) následuje sdílení na některé z témat buddhistické nauky a zejména její aplikace v praktickém životě. Setkání jsou otevřená všem - vítání jsou i úplní začátečníci, kterým jsou podány základní instrukce meditace ztišení a vhledu. Skupina rovněž organizuje meditační kurzy se zkušenými učiteli meditace z ČR a zahraničí.

Přátelé Dhammy (theráváda)

www.dhamma.wz.cz, zástupce: Jan Kotas, telefon 727 869 779
Termíny schůzek: středa, malý sál 19:30-21:00 (mimo svátky a prázdniny)

Náplní schůzek je (v tomto pořadí) pití čaje, krátká recitace, meditace v sedě, někdy přednesení nějaké sutty, diskuse o Učení. Schůzky jsou volně přístupné všem příchozím bez nutnosti jakékoli znalosti Učení či praxe.  

Dojo v proudu (zen)

www.zazen.cz, zástupce: Petr Žemla, telefon 730 152 139, Vítězslav Štembera, telefon 774 223 606

Termíny schůzek: pondělí, malý sál od 06:20 hod. / úterý, malý sál od 19:50 hod. / čtvrtek, malý sál od 06:20 / středa, online zazen od 6:20 (link zašleme na požádání)

Jsme otevřená skupina lidí se zájmem o zenovou meditaci podle tradice japonské školy Sótó. Pokud nemáte zkušenosti s praxí, rádi Vám vše potřebné před zahájením (či telefonicky nebo emailem) vysvětlíme. Na sezení si prosím přineste volný oděv tmavé barvy na převlečení.  

Kosen Sangha (ABZD - Association Bouddhiste Zen Deshimaru)

zástupce: Jindřich E. Koubek, kontaktujte na e-mail:
abzd_zen-deshimaru_prague-praha@protonmail.com

Termíny schůzek: čtvrtek, malý sál 20:30-22:00 (mimo svátky a prázdniny), ve 20:30 sraz u dveří domu, 20:45 začátek praxe.

Formy zenové praxe: Zazen, kinhin, zazen (s četbou textů), zpěvy. Praxe probíhá ve stylu francouzské sótó školy ABZD (Association Bouddhiste Zen Deshimaru) mistra Kosena (Stéphane Thibaut), žáka Taisena Deshimaru. Čtené texty převážně ve FJ se simultánním překladem do ČJ.

Styl/technika zenové praxe v této skupině (doporučuji shlédnout-pročíst stránky zen-deshimaru.com před první návštěvou) popsaná v AJ, FJ a ŠJ:

https://www.zen-deshimaru.com/en/zen/how-to-practice-zazen
https://www.zen-deshimaru.com/fr/zen/la-pratique-de-zazen-est-le-secret-du-zen
https://www.zen-deshimaru.com/es/zen/la-practica-de-zazen-es-el-secreto-del-zen

ABZD nabízí rovněž možnost distanční praxe v rámci svých evropských a zaoceánských skupin připojením přes Zoom, tzv. z@zoom neboli Zazoom, pro více informací vizte:
https://www.zen-deshimaru.com/en/zen/practice-zazen-online-kosen-sangha
https://zazoom.org/en/home/

Sangha Innocentia (zen)

FB skupina: Sangha Innocentia, zástupce: Roman Válek, telefon 737 128 413
Termíny schůzek: pátek, malý sál 18:00

Sangha Innocentia je skupina, kterou Roman Válek založil spolu s Petrem Veselým a Pavlínou Janošovou v centru Lotus v létě 2021. Tato skupina navazuje na praxi a učení v rámci Dogen sanghy, takže je především praxí a studiem Buddhovy Cesty, ale současně i čerpá z duchovní zkušenosti mimo buddhistickou tradici. Název Innocentia má naznačovat duchovní a intelektuální neposkvrněnost a nepředpojatost - to je vlastně předpokladem toho, abychom se mohli učit, co je stav Buddhy, a abychom tento stav mohli cvičit v rámci praxe zazenu a abychom tento stav byli schopni aplikovat ve vlastním životě.

Plum Village in the Czech Republic (zen)

FB skupina: Plum Village CZ, zástupce: Jindra Čekanová, telefon 727 980 535, Helena Brunnerová 732 618 965 

Termíny schůzek: první sobota v měsíci malý sál, 09:30-16:30. 

Jsme skupina, která se schází k praxi mindfulness, aby následovala učení zenového mistra Thich Nhat Hanha. Všichni příchozí jsou vítáni!

Yungdrung Bön Praha (tibetský buddhismus)

FB skupina: Yungdrung Bön Praha
e-mail: yungdrungbonpraha@gmail.com
Termíny schůzek: neděle, malý sál 17:00 až 19:00

Yungdrung Bön Praha je skupina věnující se duchovní tradici Yungdrung Bön, která je nejstarší z pěti hlavních škol tibetského buddhismu. Skupina se schází ke společné meditaci v neděli a její členové přijímají nové nauky od učitelů tradice Yungdrung Bön. Praktikující Yungdrung Bönu mohou obdržet ústní pokyny a transmise od učitelů v nepřerušené linii z dávných časů až do současnosti.