Buddhistické skupiny

  • Centrum Lotus poskytuje prostor pro meditační praxi buddhistickým skupinám různých tradic. Je to ideální místo, kde se můžeš seznámit s pestrostí Buddhovy nauky na jednom místě, přímo v srdci Prahy! Rádi ti zde poradí, jak začít meditovat. Setkání jsou otevřená pro všechny nové příchozí.
  • POZOR!!! Centrum Lotus není organizátorem těchto schůzek. Doporučujeme vždy si telefonicky ověřit u zástupce skupiny, zda se schůzka v uvedený den a čas skutečně koná.  

Buddha Mangala (theráváda)

www.buddha.cz, zástupce: František Lomský, telefon 737 851 629
Termíny schůzek: pondělí, malý sál 18:30-20:00 (mimo svátky a prázdniny)

Po meditaci (cca 40 min) následuje sdílení na některé z témat buddhistické nauky a zejména její aplikace na praktický život. Setkání jsou otevřená všem - vítání jsou i úplní začátečníci, kterým jsou podány základní instrukce meditace ztišení a vhledu. Skupina rovněž organizuje meditační kurzy se zkušenými učiteli meditace z ČR a zahraničí.

Přátelé Dhammy (theráváda)

www.dhamma.wz.cz, zástupce: Jan Kotas, telefon 727 869 779
Termíny schůzek: středa, malý sál 19:30-21:00 (mimo svátky a prázdniny)

Náplní schůzek je (v tomto pořadí) pití čaje, krátká recitace, meditace v sedě, někdy přednesení nějaké sutty, diskuse o Učení. Schůzky jsou volně přístupné všem příchozím bez nutnosti jakékoli znalosti Učení či praxe.  

Dojo v proudu (zen)

www.zazen.cz, zástupce: Petr Žemla, telefon 730 152 139, Vítězslav Štembera, telefon 774 223 606

Termíny schůzek: pondělí, malý sál od 06:20 hod. / úterý, malý sál od 19:50 hod. / čtvrtek, malý sál od 06:20 / středa, online zazen od 6:20 (link zašleme na požádání)

Jsme otevřená skupina lidí se zájmem o zenovou meditaci podle tradice japonské školy Sótó. Pokud nemáte zkušenosti s praxí, rádi Vám vše potřebné před zahájením (či telefonicky nebo emailem) vysvětlíme. Na sezení si prosím přineste volný oděv tmavé barvy na převlečení.  

Kosen Sangha (ABZD - Association Bouddhiste Zen Deshimaru)

zástupce: Jindřich E. Koubek, kontaktujte na e-mail:
abzd_zen-deshimaru_prague-praha@protonmail.com

Termíny schůzek: středa, malý sál 05:45-07:15 / čtvrtek, malý sál 17:45-19:15 (mimo svátky a prázdniny)

Formy zenové praxe: Zazen, kinhin, zazen, zpěvy. Praxe probíhá ve stylu francouzské sótó školy ABZD (Association Bouddhiste Zen Deshimaru) mistra Kosena (Stéphane Thibaut), žáka Taisena Deshimaru.
Pro více informací vizte web ABZD:
https://www.zen-deshimaru.com/en
ABZD nabízí možnost distanční praxe s připojením přes Zoom, tzv. z@zoom
neboli Zazoom, pro více informací vizte:
https://www.zen-deshimaru.com/en/zen/practice-zazen-online-kosen-sangha
https://zazoom.org/en/home/

Sangha Innocentia (zen)

FB skupina: Sangha Innocentia, zástupce: Roman Válek, telefon 737 128 413
Termíny schůzek: pátek, malý sál 18:00

Sangha Innocentia je skupina, kterou Roman Válek založil spolu s Petrem Veselým a Pavlínou Janošovou v centru Lotus v létě 2021. Tato skupina navazuje na praxi a učení v rámci Dogen sanghy, takže je především praxí a studiem Buddhovy Cesty, ale současně i čerpá z duchovní zkušenosti mimo buddhistickou tradici. Název Innocentia má naznačovat duchovní a intelektuální neposkvrněnost a nepředpojatost - to je vlastně předpokladem toho, abychom se mohli učit, co je stav Buddhy, a abychom tento stav mohli cvičit v rámci praxe zazenu a abychom tento stav byli schopni aplikovat ve vlastním životě.

Plum Village in the Czech Republic (zen)

FB skupina: Plum Village CZ, zástupce: Jindra Čekanová, telefon 727 980 535, Helena Brunnerová 732 618 965 

Termíny schůzek: první sobota v měsíci 09:30-16:30. Momentálně kvůli covidovým omezením probíhají schůzky na ZOOMu vždy první sobotu v měsíci 10:00-14:00, a kromě toho běžně online každou neděli večer od 20:30 do 21:30.

Jsme skupina, která se schází k praxi mindfulness, aby následovala učení zenového mistra Thich Nhat Hanha. Všichni příchozí jsou vítáni!