Buddhistická meditace

  • Centrum Lotus poskytuje prostor pro meditaci různým buddhistickým skupinám z rozličných tradic. Můžeš se proto u nás seznámit s pestrostí Buddhovy nauky na jednom místě, přímo v srdci Prahy! Rádi ti poradíme, jak začít meditovat. 
  • Všechna setkání jsou otevřená pro nově příchozí zájemce a jsou zdarma. Pokud chceš, můžeš naše centrum podpořit na místě dobrovolným příspěvkem. 
  • Před první návštěvou doporučujeme telefonicky si ověřit u zástupce skupiny (viz níže u každé skupiny), zda se schůzka v uvedený den a čas skutečně koná. Výjimečně se přihodí něco nečekaného, tak ať  nejdeš zbytečně ;-)   

Buddha Mangala (théraváda)

www.buddha.cz, zástupce: František Lomský, telefon 737 851 629
Termíny schůzek: pondělí, velký sál 18:30-20:00 (mimo svátky a prázdniny)

Po meditaci (cca 40 min) následuje sdílení na některé z témat buddhistické nauky a zejména její aplikace v praktickém životě. Setkání jsou otevřená všem - vítání jsou i úplní začátečníci, kterým jsou podány základní instrukce meditace ztišení a vhledu. Skupina rovněž organizuje meditační kurzy se zkušenými učiteli meditace z ČR a zahraničí.

Přátelé Dhammy (théraváda)

www.dhamma.wz.cz, zástupce: Jan Kotas, telefon 727 869 779
Termíny schůzek: středa, malý sál 19:30-21:00 (mimo svátky a prázdniny)

Náplní schůzek je (v tomto pořadí) krátká recitace, meditace v sedě, někdy přednesení nějaké sutty, diskuse o Učení. Schůzky jsou volně přístupné všem příchozím bez nutnosti jakékoli znalosti Učení či praxe.  

Buddhova cesta (théraváda):
Úvod do Buddhových rozprav

Zástupce: Libor Válek, telefon 776 257 115 
Termíny schůzek: středa, malý sál 18:00-19:15 (mimo svátky a prázdniny)
I
nfo o nejbližší další schůzce na www.dharmanet.cz

Úvodní část asi 15 minut je vyhrazena odpovědím na otázky. Hlavním programem je krátké čtení z některé z Buddhových rozprav a její vysvětlení tak, abychom pokud možno všichni chápali smysl i účel textu. Důraz je na to, abychom si v rozpravě ujasnili, co znamená pro náš život, naše problémy a naši praxi.

Poznámka k programu: Od 19:30 následuje meditační sezení skupiny Přátelé Dhammy (ve stejné tradici), takže je možné tato dvě setkání pohodlně spojit. Pokud se někdo cítí být nováčkem v této oblasti, může využít první setkání v 18:00 k praktickým otázkám ohledně následující meditace.

Dojo v proudu (zen)

www.zazen.cz, zástupce: Petr Žemla, telefon 730 152 139, Vítězslav Štembera, telefon 774 223 606

Termíny schůzek: pondělí, malý sál od 06:20 hod. / úterý, malý sál od 19:50 hod. / čtvrtek, malý sál od 06:20 / středa, online zazen od 6:20 (link zašleme na požádání)

Jsme otevřená skupina lidí se zájmem o zenovou meditaci podle tradice japonské školy Sótó. Pokud nemáte zkušenosti s praxí, rádi Vám vše potřebné před zahájením (či telefonicky nebo emailem) vysvětlíme. Na sezení si prosím přineste volný oděv tmavé barvy na převlečení.  

Kosen Sangha (ABZD - Association Bouddhiste Zen Deshimaru) DOČASNĚ PŘERUŠENO

Zástupce: Jindřich E. Koubek, kontaktujte na e-mail:
abzd_zen-deshimaru_prague-praha@protonmail.com

Termíny schůzek: čtvrtek, malý sál 20:30-22:00 (mimo svátky a prázdniny), ve 20:30 sraz u dveří domu, 20:45 začátek praxe.

Formy zenové praxe: Zazen, kinhin, zazen (s četbou textů), zpěvy. Praxe probíhá ve stylu francouzské sótó školy ABZD (Association Bouddhiste Zen Deshimaru) mistra Kosena (Stéphane Thibaut), žáka Taisena Deshimaru. Čtené texty převážně ve FJ se simultánním překladem do ČJ.

Styl/technika zenové praxe v této skupině (doporučuji shlédnout-pročíst stránky zen-deshimaru.com před první návštěvou) popsaná v AJ, FJ a ŠJ:

https://www.zen-deshimaru.com/en/zen/how-to-practice-zazen
https://www.zen-deshimaru.com/fr/zen/la-pratique-de-zazen-est-le-secret-du-zen
https://www.zen-deshimaru.com/es/zen/la-practica-de-zazen-es-el-secreto-del-zen

ABZD nabízí rovněž možnost distanční praxe v rámci svých evropských a zaoceánských skupin připojením přes Zoom, tzv. z@zoom neboli Zazoom, pro více informací vizte:
https://www.zen-deshimaru.com/en/zen/practice-zazen-online-kosen-sangha
https://zazoom.org/en/home/

Sangha Innocentia (zen)

FB skupina: Sangha Innocentia, zástupce: Roman Válek, telefon 737 128 413
Termíny schůzek: pátek, malý sál 18:00

Sangha Innocentia je skupina, kterou Roman Válek založil spolu s Petrem Veselým a Pavlínou Janošovou v centru Lotus v létě 2021. Tato skupina navazuje na praxi a učení v rámci Dogen sanghy, takže je především praxí a studiem Buddhovy Cesty, ale současně i čerpá z duchovní zkušenosti mimo buddhistickou tradici. Název Innocentia má naznačovat duchovní a intelektuální neposkvrněnost a nepředpojatost - to je vlastně předpokladem toho, abychom se mohli učit, co je stav Buddhy, a abychom tento stav mohli cvičit v rámci praxe zazenu a abychom tento stav byli schopni aplikovat ve vlastním životě.

Plum Village in the Czech Republic (zen)

FB skupina: Plum Village CZ, zástupce: Jindra Čekanová, telefon 727 980 535, Helena Brunnerová 732 618 965 

Termíny schůzek: první sobota v měsíci malý sál, 09:30-16:30. 

Jsme skupina, která se schází k praxi mindfulness, aby následovala učení zenového mistra Thich Nhat Hanha. Všichni příchozí jsou vítáni!

Yungdrung Bön Praha (tibetský buddhismus)

FB skupina: Yungdrung Bön Praha
e-mail: yungdrungbonpraha@gmail.com
FB: odkaz na stránku skupiny
Termíny schůzek: neděle, malý sál 17:00 až 19:00

Yungdrung Bön Praha je skupina věnující se duchovní tradici Yungdrung Bön, která je nejstarší z pěti hlavních škol tibetského buddhismu. Skupina se schází ke společné meditaci v neděli a její členové přijímají nové nauky od učitelů tradice Yungdrung Bön. Praktikující Yungdrung Bönu mohou obdržet ústní pokyny a transmise od učitelů v nepřerušené linii z dávných časů až do současnosti.