Bhante Dhammadípa

Ctihodný Dhammadipa, vlastním jménem Tomáš Petr Gutman, se narodil v bývalém Československu v roce 1949. Na Karlově univerzitě studoval čínskou literaturu a filosofii, z nichž promoval v roce 1969, a potom studoval ruskou literaturu na izraelské univerzitě v Jerusalémě, kde získal titul v roce 1973.

V druhé půli sedmdesátých let Ctihodný započal studium buddhismu v Berlíně, kam emigroval po sovětské invazi do Československa. V roce 1977 získal titul magistra za čínskou literaturu a filosofii na pařížské univerzitě. V roce 1979 se zapsal na univerzitu Nalanda v Indii (kde také učil francouzštinu a němčinu) a studoval sanskrt a buddhistickou filozofii. Když v roce1984 dosáhl titulu na univerzitě Nalanda, vrátil se na berlínskou univerzitu, kde pracoval jako hlavní knihovník.

V roce 1986 Ctihodný Dhammadipa odjel do Japonska a tam studuval ve škole Caodong u zenového mistra Harada Serrei Roshi. Dostal mnišské jméno Xing-Kong (což znamená Přirozená povaha prázdnoty).

V roce 1987, s podporou Ctihodného Athurugiriye Nyanavimala Mahathera, Ctihodného Wijayasoma Mahathera, a Ctihodného Dikwelle Mahinda, ordinoval jako mnich v klášteře Meetirigala a dostal mnišské jméno Dhammadipa (ostrov buddhismu nebo Dhammy). Na Sri Lance, kde praktikoval meditaci pod vedením svého učitele Ctihodného Nanarama Mahathera dostal plnou theravádovou Bhikkhu ordinaci. V roce 1989 dostal třetí ordinaci jako mahajánový mnich v chrámu Hsi Lai Temple, v Los Angeles, a začal vyučovat Dhammu ve Spojených státech, v Německu a na Tajvanu.

V roce 1996 Ctihodný odjel do Myanmaru (Barmy), aby tam praktikoval meditaci pod vedením současného mistra Ctihodného Pa Auk Sayadaw. Ten ho uznal jako svého prvního západního žáka, který je kvalifikován učit meditaci. Od té doby vyučuje samathu (meditaci klidu a soustředění - klidných stavů mysli) a vipassanu (meditaci vhledu – přímého zření Dhammy) v klášterech a vysokých školách po celém světě.

Čte a překládá buddhistické texty z jazyka pali a ze sanskrtu. Přeložil francouzské i české práce včetně Traktátu o probuzení víry v mahajáně (Mahayanasraddhotpada-sastra), Uvedení na cestu bodhisattvy (Bódhičarjávatára) a Výběr z básní Han-San's. V čínštině vyšla kompilace jeho tajvanských učení.

Během let Ctihodný vyučoval a vedl meditační kurzy v Evropě, Severní Americe, Tajvanu a Číně, Indii a jihovýchodní Asii. Osobně se vyznačuje jemným a uvolněným chováním. Jeho učení vychází z klasického theravádového buddhistického komentáře Cesta očištění (Pali: Visuddhimagga): začíná se praktikováním předsevzetí (ctností), což položí základ pro rozvíjení soustředění a posléze pro rozvíjení moudrosti. Ctihodný učí, že znalost buddhistické cesty by se měla uplatňovat v praktickém životě a ověřovat především bezprostřední osobní zkušeností. Praktikující by měl složit slib, že bude následovat stezku a uskuteční realizaci Dharmy k prospěchu všech cítících bytostí.

Ctihodný je vzácným klenotem současného buddhismu.Více zde: https://www.dhammadipa.cz/biografie/
 

 

*****************************************************************************************

Edžun Iečika

Japonský mnich školy Rinzai, učitel japonštiny, kaligrafie a hráč na flétnu šakuhači Edžun Iečika se narodil v roce 1948 v prefektuře Óita ve městě Beppu. Na univerzitě Jamaguči vystudoval západní filozofii. Svůj zenový výcvik absolvoval ve významných kjótských klášterech jako je Nanzendži a Empukudži. V pozdější době spravoval v prefektuře Gifu klášter Džijúndži, který přináleží zenové sektě Rinzai. Během svého zenového výcviku se seznámil s hrou na bambusovou flétnu šakuhači. V Kjótu pak získal i oprávnění ke studiu školy šakuhači zvané Mjóanrjú. Edžun Iečika studoval také kaligrafii pod vedením pana učitele Uedy Šidana a věnoval se tradičnímu vyřezávání japonských razítek tenkoku pod vedením učitele Henmiho Hjógaie. V letech 2003-2005 pobýval v Čechách a vyučoval kaligrafii a hru na šakuhači.

*****************************************************************************************

Visuddhacara

Visuddhacara (zkráceně Visu) praktikuje meditaci od roku 1982. Narodil se na ostrově Penang v Malajsii v roce 1953. Dvanáct let pracoval jako novinář a po té byl sedmnáct let buddhistickým mnichem, než se v roce 2003 vrátil do laického života. Jeho prvním meditačním učitelem byl Bhante Sujiva a později Saydaw U Pandita, Sayadaw U Lakkhana a Sayadaw U Jatilla. Nyní je ženatý a cestuje se svou ženou Barbarou, vede meditační kurzy v Asii a Evropě. Také je autorem několika publikací: Curbing Anger Spreading Love, Loving and Dying, Hello with love and other meditations a Metta: the practice of lovingkindness for a happier life.

*****************************************************************************************************

Ctihodná Bhikkhuní Visuddhi