11.03.2015 17:44

Kurz MBSR jaro 2015

Program MBSR se používá jako účinná doplňková léčba v medicíně, je dnes nejznámější, nejrozšířenější a nejvíce klinicky prozkoumanou standardizovanou zdravotní intervencí založenou na všímavosti.
 
Tento program byl vyvinut speciálně pro pomoc lidem vyrovnat se s dlouhotrvajícími tělesnými příznaky, jako jsou chronické bolesti a jiné symptomy způsobené chronickým onemocněním, a zmírnit jejich průběh. MBSR může také pomoci zmírnit celou řadu nežádoucích stavů a jejich důsledků, jako např. stres a úzkost, poruchy spánku a s nimi spojenou únavu přes den, bolesti hlavy, migrény a syndrom dráždivého tračníku. Program založený na tréninku všímavosti také úspěšně slouží jako alternativa kognitivně behaviorální terapie (KBT) při léčbě deprese a na základě klinických testů se doporučuje jako účinná prevence její recidivy.
 
Program vznikl v roce 1979 na lékařské fakultě Univerzity v Massachusetts. Jeho hlavním autorem je profesor Jon Kabat-Zinn, jeden z prvních popularizátorů a učitelů mindfulness na Západě, s bohatou publikační činností (brzy by měla vyjít i u nás jeho stěžejní kniha o programu MBSR Život plný katastrof). Jon Kabat-Zinn např. učí mindfulness globální elitu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
 
Od té doby jen na Univerzitě v Massachusetts dokončilo tento program více než 20 000 pacientů a tisíce dalších po celém světě. Stovky klinických studií prokázaly jeho kladné účinky na psychiku i vývoj zdravotního stavu. Dnes program MBSR nalezneme ve stovkách zdravotnických zařízení v řadě západních zemí, někde ho hradí zdravotní pojišťovny.
 
Kurzy se otevírají průběžně podle zájmu účastníků. Setkání probíhají jednou týdně. Program zahrnuje meditaci mindfulness, jemné cvičení, práci ve skupině, všímavou komunikaci a trénink mindfulness v každodenním životě. Kurz vyhovuje standardům určeným pro zdravotnická zařízení. Odpovědi na časté dotazy (anglicky): https://www.umassmed.edu/cfm/stress-reduction/faqs/
 
Více informací o kurzu najdete na webových stránkách www.mbsr.cz

 

—————

Zpět


Kontakt

LOTUS CENTRUM

Dlouhá 2 Praha 1, 110 00 IČ 67982433

Manager Lotusu
David Valouch
tel: 725 938 111